Jestliže jste uživatelem sociálních sítí, zbystřete! Dnes a denně na Vás totiž číhá za každým rohem nebezpečí v příspěvcích a nemusí to být jen virus na Facebooku. Nebezpečné odkazy se objevují v příspěvcích na Google+, LinkedInu, Twitteru, Instagramu i v komentářích videí na YouTube.
Nejčastěji se za odkazy skrývají škodlivé aplikace typu trojského koně, které se po napadení počítače nebo chytrého telefonu nabourají do Facebookových účtů používaných z daného zařízení. Po nabourání se dále škodlivá aplikace rozšiřuje jako virus s pomocí sítě kontaktů napadeného účtu.
Jedná se o velmi vážnou hrozbu, která může vést ke ztrátě nejen Vašich citlivých osobních dat, ke zneužití a ztrátě celého Vašeho Facebookového profilu, ale i údajů o Vašich platebních kartách a přístupů do elektronického bankovnictví.
Virus na Facebooku se většinou šíří podvodnými příspěvky a zprávami, které obsahují odkazy na spuštění škodlivé aplikace. Podvodné zprávy se tváří jakoby odeslané jménem majitele účtu, kterého znáte a tudíž jste méně ostražití při klikání na tyto zprávy. Dalším společným znakem je to, že za pomoci textu nebo obrázku budí přirozenou lidskou zvědavost a nutí Vás podvědomě ke kliknutí na odkaz.
Ve chvíli, kdy na odkaz kliknete, tak se stáhne a spustí trojský kůň, který se zahnízdí ve Vašem zařízení a začne napadat Váš profil. Existují ještě záludnější cesty, jak se může virus na Facebooku do Vašeho zařízení dostat. Nákazu můžete obdržet klasicky emailem, nebo spuštěním nějaké škodlivé aplikace, stejně jako v případech ostatních virových hrozeb.
Dále může být Váš Facebookový učet napaden poté, co udělíte souhlas s jeho používáním nějaké neznámé cizí aplikaci, zpravidla hře. Posledním způsobem je používáním slabého hesla, jako je 1234, 4321 a podobných snadno odhadnutelných kombinací.
Hrozby z Facebooku
Přehled hrozeb s názornými příklady a opatření pro jejich odvrácení.
+BONUS: Desatero sebeobrany uživatele sociálních sítí
Kolik lidí si stáhlo tento eBook?