Jak najít obrázek použitý na webu

najít obrázek

Jak najít obrázek použitý na webu

Obrázky ozvláštní každý web, ale…

Každý, kdo si buduje web ho chce ozvláštnit obrázky. Jenomže takový obrázek, bez ohledu na jeho umělecké kvality, je pořád autorským dílem. Proto si jen tak nemůžeme stáhnout obrázek, který nejdeme na internetu a umístit si ho na své stránky. Stále dost uživatelů internetu si myslí, že pokud se pokouší najít obrázek za pomoci například vyhledávače Google a jeho funkce obrázky, tak že mohou obrázky bez problémů použít. Jenomže to je omyl.

Ve vyhledávači Google si může uživatel spustit rozšířené vyhledávání obrázků a v něm si nastavit obrázky, které mohou použít komerčně, nebo je dokonce upravovat. Obvykle to ale lidé ani netuší. A tak se setkávám s tím, že si autor webu obrázek umístí na stránky tak jak ho stáhl z internetu, nebo ho zrcadlově otočí a myslí si, že tak vytvořil svůj vlastní obrázek, který nikdo nenajde. Jenomže to je omyl 🙂

Fotobanky jsou možnost

Aby se autor webu vyhnul potížím s autorskými právy, je vhodné umisťovat na web obrázky šířené pod licencemi volné dílo (public domain), nebo CC (Creative Commons). Volné dílo je takové autorské dílo, u kterého nejsou majetková autorská práva vůbec chráněna. Creative Commons  je takové autorské dílo, jehož autor k dílu přiložil CC prohlášení, souhlasil s vystavením tohoto díla jako volného díla a celosvětově se vzdal všech svých autorských práv k dílu, včetně všech práv souvisejících a práv příbuzných v rozsahu, který je povolen zákonem.

Jsou fotobanky zadarmo? Častý dotaz. Ano, existují i fotobanky, ve kterých se za obrázky neplatí. Je to například Pixabay, Picjumbo, Splitshire, Unsplash, New old stock, Public domain pictures a další. Ve fotobankách zadarmo se skrývá ale jedno nebezpečí. Vždy si důkladně zkontrolujte, zda je obrázek skutečně šířen jako volné dílo nebo pod CC licencí a je ten, kdo ho do fotobanky umístil, je skutečně jeho autorem. Způsob jakým to jednoduše můžete udělat, je najít obrázek následujícím způsobem.

Jak může autor najít obrázek?

Autor obrázku díky Google a jeho robotům, kteří neúnavně prohledávají weby, může najít svůj obrázek použitý na vašem webu zcela snadno. Tuto funkci může použít každý a bezplatně. Stačí jen do prohlížeče internetu zadat stránku www.google.com. V horní nabídce na stránce se klikne na odkaz Obrázky.

GoogleObrazky

Pak již jen kliknout na ikonu fotoaparátu. A autor obrázku se může pokusit najít obrázek, který mu (možná) někdo stačil z webu odcizit.

Podrobný návod jak na to najdete v tomto návodném videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Miloslav Látal
Jsem tvůrce počítačových programů a díky mně dnes už i běžní lidé bez technického talentu dokáží ovládnout své počítače sami na potřebné úrovni. V mých online kurzech se naučí pracovat s počítačem jak úplný začátečník, ze kterého se stane pokročilý uživatel, tak i když jste zkušenější, tak si rozšíříte své schopnosti a bude z vás expert. Možná, že ale máte jen nějaký problém s počítačem, nebo nějakou aplikací. V tomto případě využijte možnost konzultací.
Komentáře

Přidat komentář