Jak vytisknout PDF jako plakát

Jak vytisknout PDF na vice stran

Vytvořili jste si plán svého velkého projektu, nebo jste získali rozsáhlou myšlenkovou mapu a chcete jí mít na očích? Pak si ji nechte vytisknout ve velkém formátu. Co ale dělat, když nemáte možnost nechat si vytisknout dokument na velké tiskárně nebo plotteru? Řešením je vytisknout PDF jako plakát na více stran A4 s pomocí domácí tiskárny. Dnes už je to velmi lehké.

Jak vytisknout PDF jako plakát na více stran?

Přímo Adobe Reader DC umožňuje vytisknout libovolný PDF soubor na více listů A4 tím, že rozdělí dokument na části. Aplikace je zdarma a umožní vám nejen prohlížení pdf souborů, ale i možnost vkládat do nich vaše vlastní poznámky nebo texty. Adobe Reader si můžete stáhnout zde. Na stránce dojde k detekci vašeho systému a většinou se nabídne správná verze pro váš jazyk a operační systém. Pokud používáte zařízení od Apple, tak postup jak nainstalovat Adobe reader DC na Mac OS najdete zde v nápovědě u Adobe.

Na co si dát pozor při instalaci

Adobe Reader je sice bezplatný, ale při instalaci nabízí další VOLITELNÉ aplikace, které se zároveň s ním nainstalují. Pro chod aplikace nejsou potřeba a tak volitelné nabídky vždy doporučuji odškrtnout.

adobeacrobatreaderinstall01

Po odškrtnutí volitelných nabídek můžete začít s instalací kliknutím na tlačítko Instalovat.

adobeacrobatreaderinstall02

Pojďme si teď už vytisknout ten plakát

Vámi zvolený PDF soubor si otevřete v Adobe Readeru. Pak klikněte na ikonu tiskárny.

adobeacrobatreader00

1. Ve skupině Velikost a zpracování stránek klikněte na tlačítko Plakát

adobeacrobatreader01

2. Nastavte velikost plakátu v % původní velikosti

Vpravo v náhledu můžete sledovat výsledný počet stran. Stránky v náhledy naznačeny čárkovanou čarou.

adobeacrobatreader02

3. Nastavte přesah jednotlivých stránek

Přesah určuje bílou plochu okolo vytištěného obrazu na stránce a umožňuje tak pohodlné slepení jednotlivých stránek. Pozor, číslo není v cm ale v palcích (2,54 cm)

4. Pro přesné stříhání okrajů zaškrtněte Ořezové značky

Tato volba není povinná, ale velmi vám pomůže sesadit stránky k sobě, aby správně navazovaly.

adobeacrobatreader03

Po vytištění už stačí jenom odstřihnout přebytečné vnější okraje, podle ořezových značek natřít lepidlem spodní díly a listy sesadit.

Miloslav Látal
Jsem tvůrce počítačových programů a díky mně dnes už i běžní lidé bez technického talentu dokáží ovládnout své počítače sami na potřebné úrovni. V mých online kurzech se naučí pracovat s počítačem jak úplný začátečník, ze kterého se stane pokročilý uživatel, tak i když jste zkušenější, tak si rozšíříte své schopnosti a bude z vás expert. Možná, že ale máte jen nějaký problém s počítačem, nebo nějakou aplikací. V tomto případě využijte možnost konzultací.
Komentáře

Přidat komentář